Preskoči na vsebino

PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE

MIKHAIL KARIKIS / Neobičajen protest, 2018
enokanalni visokoločljivostni video, 7 min 48 sek
z dovoljenjem umetnika

Video Neobičajen protest Mikhaila Karikisa se skozi film, zvok in performans naslanja na mladinski znanstvenofantastični roman britanskega pisatelja in pesnika Teda Hughesa Železna ženska (1993) kot ekofeministično parabolo o moči zvoka, ki sproža fizično in družbeno-politično preobrazbo. V zgodbi superjunakinja otroke obdari s skrivnostno močjo – hrupom, ki se prenaša z dotikom in odmeva v skupinskem tulečem zavijanju bitij, ki jih je prizadelo onesnaženje planeta. Ko otroci vzamejo stvari v svoje roke, se prebijejo v tovarne in odrasle 'okužijo' s svojo zahtevo po takojšnjem ukrepanju.

Mikhail Karikis je s skupino sedemletnikov z londonske osnovne šole sodeloval eno šolsko leto. Z delavnicami, eksperimentalnimi pedagoškimi metodami, branjem, razpravljanjem in igro so skupaj ustvarili projekt, ki odraža okoljske teme iz knjige in predstavlja skrivnostni hrup, ki protagonistom pomaga pri njihovem protestu. Otroci z glasovnimi improvizacijami ter improvizacijami na glasbilih in igračah izvajajo kimatične poskuse, v katerih sta hrup ali spuščanje glasov ponazorjena v edinstveni vizualizaciji, ki spominja na nenehno spreminjajoče se pokrajine. Izvedba odraža moč skupnega ustvarjanja hrupa kot spodbude za spremembe skozi zvok.

V videu se otroci zberejo k razpravi in odkrijejo, da sta jim skupna občutek pravičnosti in odgovornosti do okolja ter nujna potreba po solidarnosti z vsemi bitji. Pretvorijo se v igrive, a pošastne zamaskirane agitatorje, ki uživajo v spreminjajočih se vizualizacijah zvoka in njegovi moči, da navibrira materialno vesolje. Kljub negotovosti glede naše ekološke prihodnosti, Neobičajen protest odkriva politični glas in aktivistično domišljijo otrok, kjer skupinsko poslušanje in ustvarjanje hrupa postaneta orodji, ki lahko 'premikata gore' in spreminjata naš svet.

SODELOVALI SO:
Otroci: Aamilah Khalid, Amirah Razaque, Ayaan Ahmed, Ayman Shah, Eshan Hoque, Fahim Hossain, Hamza Al-Mamnoon, Iqra Ali, Iqra Uddin, Isa Alom, Ismail Tapader, Khoyrul Haque, Labeebah Hussain , Maleik Bodur, Maryam Khanom, Mus'ab Hossain, Mutas Hassan, Nafez Al-Bari, Nali Aram, Nasheed Ahmed, Radhiya Choudhury, Rafi Hyder, Rayan Ahmed, Rayan Hacini, Saima Yasmin, Sania Shah, Shihabur Rahman, Tahmeed Hassan, Tahseen Rahman, Tamim Ali, Tania Ali, Yaseen Hussain, Zaynab Jaman.
Kreativni vodja na Osnovni šoli Mayflower: Benjamin Jones
Koproducenti: Laura Shacham, Polly Wright, FVU
Direktor fotografije: Jamie Quantrill
Snemalec zvoka: Adam Laschinger
Asistenti produkcije: Charles J. Goodall, Hoagy Hickson
Svetovalec za masko: Charles J. Goodall
Barvna in svetlobna korektura videa: Storm HD
Posebna zahvala:
Ben Jones in otroci Osnovne šole Mayflower, Sofia Victorino, Mercedes Vicente in Helen Davison iz Galerije Whitechapel, Steven Bode in ekipa podjetja Film and Video Umbrella, Elinor Morgan iz Inštituta za moderno umetnost Middlesbrough, Rob Crosse, Charlie Goodall, Uriel Orlow, Cameraworks, Panalux, Roundtable Post Production

Video je nastal v produkciji Film and Video Umbrella, Inštituta za moderno umetnost Middlesbrough in Galerije Whitechapel in s finančno podporo Angleškega sveta za kulturo.

Arhiv