POLONCA LOVŠIN / Zaradi dreves ne vidimo gozda, 2021
PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE
POLONCA LOVŠIN / Zaradi dreves ne vidimo gozda, 2021
serija petih kolažev, kolaž št. 1, papir na leseni plošči, 250 x 500 cm
z dovoljenjem umetnice
Gozd je več kot le skupek dreves, je tovarna kisika, čistilec vode, prostor različnih živalskih in rastlinskih vrst in podaljšek naših dnevnih sob. V Sloveniji gozd prekriva kar 60 % ozemlja, zato ga jemljemo kot samoumevnega. Od gozda se lahko veliko naučimo; o povezanosti, soodvisnosti, stabilnosti. Dober primer je kolektivna stabilnost, ki v gozdu nastopi, ko se krošnje dreves med seboj dotikajo. Skupaj so drevesa bolj odporna kot vsako zase.
Zaradi dreves ne vidimo gozda je serija kolažev, ki se spopada s kompleksno temo gozda v perspektivi podnebnih sprememb. Kolaži lokalne zgodbe iz slovenskih gozdov povezujejo z globalnimi dogodki, povezanimi z gozdom, z njegovimi doslej znanimi funkcijami in novimi vlogami, ki se kažejo v spremenjenih klimatskih pogojih. Dejstva, statistični podatki, zakonodaja, članki dnevnega časopisja in mnenja prebivalcev se prepletajo v sliki in legendi.
Razstavljeni kolaži temeljijo na raziskavi gozda, ki ga v obliki sprehodov, branja in živega dialoga od leta 2019 umetnica izvaja skupaj s filozofinjo Matejo Kurir ter umetnostno zgodovinarko in sociologinjo kulture Urško Jurman.
Polonca Lovšin je arhitektka in umetnica. Diplomirala je na Fakulteti za arhitekturo (1996) in Akademiji za likovno umetnost (2001), kjer je zaključila tudi podiplomski študij (2005). Leta 2015 je zaključila doktorski študij vizualnih umetnosti na Univerzi Bauhaus v Weimarju. V svojih delih se ukvarja z idejami samoorganizacije in iskanjem alternativnih rešitev za bivanje in delovanje človeka v perspektivi podnebnih sprememb. Sodelovala je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini ter gostovala na umetniških rezidencah po Evropi in ZDA. S Stefanom Doepnerjem, Urško Jurman in Apolonijo Šušteršič deluje v okviru organizacije KUD Obrat. Njihov najprepoznavnejši projekt je skupnostni vrt Onkraj gradbišča (Ljubljana, 2010 – še v teku), ki so ga ustvarili skupaj z okoliškimi prebivalci v soseski Tabor v Ljubljani.