Preskoči na vsebino

PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE

KARA CHIN / Bližje, kot si lahko zamislimo!, 2020
instalacija, digitalna animacija na treh zaslonih z zvokom
z dovoljenjem umetnice in VITRINE, London/Basel, delo je nastalo v okviru projekta Umetnost in dobro počutje s podporo programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije

Digitalno animacijo na treh zaslonih Bližje, kot si lahko zamislimo! je avtorica ustvarila posebej za EKO trienale. Animirane večdimenzionalne časovne pokrajine povezujejo današnje prostore nekdanje tovarne MTT z arhivskim gradivom, ki ga je umetnica spoznavala med raziskovalno fazo projekta. Industrijski prostori, napolnjeni s tekstilnimi stroji, oživijo, lebdeča oblačila, naprave in mehanske konstrukcije v ponavljajočih se sekvencah izginjajo in se pojavljajo, vsemu pa botruje popolna odsotnost človeka. Podnaslov dela Bližje, kot si lahko zamislimo!, ki bo do prihodnjega leta nadalje razvito, je Duh razstave prihodnosti. Umetnico namreč zanimajo tradicije predmetov, ki jim je vlita moč in prisotnost po japonskem ljudskem izročilu o yōkai ali tsukumogami, kjer imajo predmeti, starejši od 100 let, duhovno zavest. Zvok animacije se nam razkrije kot skoraj neslišno pretakanje vode, kar se nakazuje na širšo tematiko EKO 8.

Delo je Kara Chin ustvarila v času prve karantene. Takrat je naletela na ikonične ilustracije Arthurja Radebaugha iz 50-ih let z naslovom … Bližje, kot si lahko zamislimo! (‘…Closer Than We Think!’). Te preroške podobe prihodnosti – ki med drugim predstavljajo tudi učilnice za poučevanje na daljavo – so služile kot inspiracija umetnici v tem suspendiranem času pandemije, kjer se je vsaj za nekaj časa vse popolnoma zaustavilo.

Kara Chin (r. 1994, Singapur) je mlada vizualna umetnica iz Newcastla v Veliki Britaniji, ki ustvarja kiparske instalacije v prepletu z digitalno animacijo. Karo Chin v njeni umetniški praksi zanima porajanje vedno novih tehnologij ter etična vprašanja in potencialne posledice razvoja robotike in umetne inteligence.

Delo je nastalo v okviru projekta Umetnost in dobro počutje s podporo programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije.

Arhiv