SCANLAB PROJECTS / Oddaljena relikvija: Opazovanje 01 in 02, 2020
PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE
SCANLAB PROJECTS / Oddaljena relikvija: Opazovanje 01 in 02, 2020
pointcloud animacija na dveh zaslonih
»Sami nismo bili tam
Bili pa so naši stroji«
ScanLAB Projects smo povabili, da se odzovejo na notranjost prostorov nekdanje tovarne MTT. Povezali smo se s KIBLA2LAB iz Maribora, da so lahko pridobili zapise prostorov, ne da bi v času COVID-19 morali prestopiti prag Velike Britanije. Novonastalo delo na dveh zaslonih je prvo srečanje s tehnologijo, ki odpira izjemne načine, s katerimi bo v prihodnosti mogoče zajeti zapuščene ali nedostopne prostore.
V svetu, kjer je google turizem nekaj običajnega, smo z destinacijo pogosto seznanjeni, še preden tja prispemo. Včasih je satelitski posnetek ali posnetek ulice tako neprivlačen, da se na potovanje sploh ne odpravimo, ali pa je tako navdihujoč, da zaradi njega spremenimo smer. To niso vodiči, to so množično zbrani podatki, hitro nabrane in avtomatsko obdelane različice prostorov. Prihodnost teh naborov podatkov je tridimenzionalna. Kot oko stotisočerih avtonomnih vozil in ročnih/naglavnih naprav prihodnosti, je tehnologija skeniranja LIDAR 3D orodje, ki bo ustvarilo te modele prihodnosti. Neprestano posodabljani digitalni dvojnik sveta raste vsako sekundo. Bolj obljudeni kraji so bolj nasičeni s pogostejšimi posodobitvami in manj obiskani (s strani strojev ali ljudi) ostajajo razmeroma nezajeti. Oddaljena relikvija v MTT raziskuje začetke tega novega digitalnega sveta. Izredno natančni drobci prostorskega zavedanja dosežejo našo zavest, a se ne sestavijo v celoto prizorišča ali v celovito zgodovino. Ne moreš jih doseči peš ali z vozilom, nezasidrani opletajo v digitalni praznini ...
ScanLAB Projects je pionirski studio, napol umetniški atelje, napol raziskovalni laboratorij, ki ga vodita umetnika/ arhitekta/tehnologa Matthew Shaw in William Trossell. Osrednji medij, ki se ga poslužujejo, je tehnologija skeniranja LIDAR 3D, oblika strojnega vida, za katero menijo, da je prihodnost fotografije in predstave prostora. LIDAR, kar pomeni zaznavanje in merjenje svetlobe (‘Light Detection and Ranging’), je metoda daljinskega zaznavanja, ki za merjenje razdalje uporablja svetlobo v obliki impulznega laserja. Digitalni senzorji zajemajo informacije z izjemno natančnostjo. Kot elektronsko oko stotisočerih mobilnih telefonov in vozil brez voznika, so 3D LIDAR skenerji kartografi prihodnosti. Pri ScanLAB si želijo, da bi kritično opazovanje prostorov in dogodkov skozi oko teh naprav, ponudilo vpogled v prihodnost, v kateri bomo nekoč vsi prebivali.
Projekt je nastal v sodelovanju s KIBLA2LAB/KID KIBLA/Mreža RUK, Maxom Čelarjem in Žigo Pavlovičem.